Bilaterálna integrácia
![](https://duyn491kcolsw.cloudfront.net/files/47/47d/47dbx9.jpg?ph=8449717af6)
Deti so špecifickými vývinovými poruchami, predovšetkým deti s problémovou motorikou, majú často i ďalšie deficity kognitívnych funkcií. V súčasnosti existuje už veľa dôkazov, ktoré poukazujú na súvislosť medzi motorickým výkonom a myslením, zobrazujú prepojenie medzi mozočkom, pohybom a poznávaním, a zároveň umožňujú porozumieť neurofyziologickému základu vzdelávacích ťažkostí, ktoré sú dôsledkom problémovej integrácie na úrovni fungovania hemisfér.
Bilaterálna integrácia je vedecky podložený pohybový program vyvinutý Sheilou Dobie v spolupráci s autormi Kirsty Brown a Andrewom Dalziellom. Poskytuje široké spektrum vývinových cvičení navrhnutých na rozvoj hrubej a jemnej motoriky, rovnováhy a posturálnej kontroly. Obsahuje celú škálu cvičení: od jednoduchých pohybov samostatných končatín po homológne pohyby (obe paže a obe nohy súčasne), homolaterálne pohyby (paža a noha na jednej strane súčasne), a nakoniec tiež kontralaterálne pohyby (krížový pohyb paže a nohy opačných stranách). Program ďalej podporuje aj rozvoj senzorickej integrácie.
Cieľom Bilaterálnej integrácie je zlepšená spolupráca medzi oboma mozgovými hemisférami, ktorá pozitívne ovplyvňuje kognitívny aj motoricky systém. Pomáha človeku skvalitniť interakciu so svojím prostredím, čo zlepšuje a uľahčuje jeho schopnosť učenia a pozitívne ovplyvňuje medziľudské vzťahy. Túto intervenciu je možné uplatniť v širokom spektre – od detí so špecifickými vývinovými poruchami až po vrcholových športovcov.
Ide o neinvazívnu intervenciu, ktorá môže byť začlenená do individuálnej aj skupinovej práce, od predškolákov až po dospelých.
![](https://8449717af6.clvaw-cdnwnd.com/fbf85bdeab38a4a54534a92e38f7c4d5/200000070-b9bf6b9bf8/Obra%CC%81zok1.jpeg?ph=8449717af6)
Cvičením je možné:
· podporiť uvedomenie si vlastného tela a posilniť koordináciu,
· posilniť statickú a dynamickú rovnováhu,
· napomôcť inhibícii nadbytočných pohybov,
· rozvíjať smerové a priestorové uvedomenie,
· upevňovať funkčnú lateralizáciu (dominanciu jednej strany),
· poskytovať príležitosti pre integráciu hemisfér,
· zvyšovať zmyslovú integráciu,
· rozvíjať rozloženie (atomizáciu) pohybu,
· prostredníctvom rôznych aktivít podporovať fyzickú zdatnosť a kognitívne schopnosti,
· podporovať bilaterálnu integráciu zlepšovať súbežné realizovanie a rýchlosť rôznych úkonov,
· posilňovať funkčný výkon, resp. zlepšiť exekutívne funkcie,
· často sú uvádzané aj vedľajšie benefity, ako zvýšená sebadôvera, sebaúcta a celková motivácia.